Galataport İstanbul

Proje Adı : Galataport İstanbul
Ülke : Türkiye
Şehir : İstanbul
Yıl
: 2020
Partner Firma : Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş.
Proje Kategori : Tarihi ve Kültürel Yapılar, Alışveriş
Ürün Kategori : Cephe Aydınlatma,  Zemine Gömme
Kullanılan Ürünler : CFL,  WLT,  WLM,  LLK
Galataport İstanbul, 1,7 milyar dolarlık yatırım tutarı ile Boğaz kenarında 1,2 km’ye sahi  Devam...
Galataport İstanbul, 1,7 milyar dolarlık yatırım tutarı ile Boğaz kenarında 1,2 km’ye sahip sahil şeridini kapsayan, dünyanın en önemli destinasyon projeleri arasında yer alıyor. Galataport İstanbul, şehrin merkezinde dijitalleşme ile günlük hayatı kolaylaştıran tüm imkânlarını ve son teknolojileri bir arada sunan bir ekosistem sunuyor.

Galataport İstanbul ile şehrin tarihi limanı bir yandan dünya standartlarında bir kruvaziyer limanına ve yeni bir destinasyona dönüşürken bir yandan da yıllardır halkın erişimine kapalı olan sahil şeridini erişime açılıyor.

Konum ve mimari olarak şehrin sembol alanlarından biri haline gelmesi beklenen yapının yılda 25 milyon ziyaretçi ağırlaması bekleniyor.

Böylesine önemli bir yapının aydınlatma projeleri de yapının mimari ve tarihi nitelikleri ile uyumlu olarak NA LightStyle tarafından tasarlandı. Dünyaca ünlü İstanbul Boğazı hattına bakan cephesinde hem karşı yakanın hem de boğaz trafiği yolcularının göreceği şekilde tüm cepheyi aydınlatan Fiberli Wallwasher ürünleri kullanıldı. 3000K ışık rengi ve DALİ kontrollü projelendirilen armatürler, mimari bütünlüğe uyumlu olarak tasarım firması tarafından belirlenen özel renk kodlu boya ile üretildi.

Ayrıca projenin dikkat çeken hareketli zemin platformu da gemi yanaştığında 90° dik konuma gelerek yolcuların pasaport ve gümrük alanına yönlendirilmesini sağlıyor. Platformda kullanılan Fiberli Ledline ürünleri, normal kullanımda yürüyüş yolunda zeminden kılavuz aydınlatma fonksiyonunun yanı sıra, mekanik hareket kaynaklı titreşimden etkilenmeyecek şekilde projelendirildi.

İç koridor hattında zemine gömme Fiberli CromaFloor ürünleri de asimetrik lens kullanımı ile ziyaretçilerin görsel konforunu etkilemeden aydınlatılarak, cephe dokusunun vurgulanması sağlandı.

Benzer Projeler